in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Сите го имаме во куќата: Сок што го намалува ризикот од тромбоза, го штити срцето и подмладува

Покрај тоа што го сакаат во скоро секоја салата и често го додаваат во зготвените јадења, доматот е многу корисна намирница и природен лек за многу болести. Богат со витамини Ц, Б и К, како и минерални соли (калиум, натриум, магнезиум, калциум, железо), секако спаѓа во категоријата на здрава храна.

Сокот од домат исто така може да го подобри вашето здравје на неколку начини. Ликопенот, кој се наоѓа во доматите, обезбедува заштита од атеросклероза, срцев удар и ја подобрува целокупната состојба на организмот.

Лековитите својства на сокот од домати се рефлектираат во фактот што го регулира метаболизмот, ја зајакнува отпорноста и исфрла вишок течност од организмот, го намалува крвниот притисок (ако не е солен), ја подобрува крвната слика, го регулира варењето, позитивно влијае на црниот дроб, панкреасот и ревматизам.

Научните истражувања исто така покажаа дека сокот од домати спречува тромбоза. Особено кај луѓе со дијабетес тип 2, кои имаат зголемен ризик од формирање на тромби. Бидејќи овој феномен е најчеста причина за инфаркт на срцето и мозокот, им се препорачува да консумираат сок од домати, со потреба истовремено да се намали внесувањето на натриум.

Срцевите пациенти треба, од истата причина, да консумираат сок од домати, како и поради високата содржина на калиум.

Препорака за земање на сок е најмалку 2 dl свежо подготвен напиток секој ден.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote