in

ТаженТажен

Доминик Тим го пропушта Вимбелдон!

DOMINIC THIEM (AUT) TENNIS - FRENCH OPEN - ROLAND GARROS - ATP - WTA - ITF - GRAND SLAM - CHAMPIONSHIPS - PARIS - FRANCE - 2020 © TENNIS PHOTO NETWORK

Австрискиот тенисер Доминик Тим нема да настапи на третиот грен слем турнир во сезоната – Австриецот се здоби со повреда на десниот зглоб во првото коло од натпреварувањето во Мајорка, а подеталните лекарски прегледи покажаа дека ќе мора да мирува.

Тимот претходно објави дека нема да учествува на Олимписките игри во Токио.

„За повреда здобиена за време на претходниот турнир е потребен период на одмор од неколку недели. Тимот ќе носи завој пет недели, по што ќе започне процес на опоравување за време на кој ќе ги зајакне мускулите потребни за санирање на повредата. Рехабилитацијата ќе ја надгледува хирургот д-р Анхел Руиз Которо и тие ќе кажат кога тенисерот ќе биде подготвен да се врати на теренот “, се наведува во најавата што Доминик Тим ја објави на социјалните мрежи.

Ќе направам се што ќе ми кажат лекарите и се надевам дека ќе се вратам на терените што е можно побрзо“, изјави Доминик Тим.

Откажувањето на тимот од учеството во Лондон има одредени последици по ремито – Александар Зверев со тоа напредуваше меѓу првите четири победници, Роберто Баутиса Агут меѓу првите осум, Каспер Руд стигна до 12, а Феликс Аугер-Алиасим на 16-та позиција

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote