in

АРХЕОЛОЗИТЕ ТВРДАТ: Го откривме домот во кој ИСУС го поминал детството!

Британски археолог тврди дека го открил домот во кој Исус Христос го поминал своето детство, за време на ископување во Назарет, Израел. Професорот Кен Дарк, од Универзитетот во Ридинг, поминал 14 години откопувајќи ги и анализирајки површините во Назарет. Тој открил живеалиште кое датира од првиот век, и верува дека било направено од вешт мајстор, најверојато од сопругот на Девицата Марија.

Живеалиштето е лоцирано блиску до Црквата на Благовештението која прв пат била откриена во 1880тите. Неодамна Професорот Дарк објави дело за неговите пронајдоци во Израел и во него тој тврди дека живеалиштето кое го пронашол под Црквата било на Марија и Јосип и тие го одгледале нивниот син Исус во него.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote