in

ИНОВАТИВНО! Црквата во Италија им дозволи на верниците да даваат донации со кредитни картички!

Од вчера, можно е да се користи банкомат и кредитна картичка за донации во црквите во областа Кремона во Италија.

Верниците можат да изберат дали придонесот, платен со кредитна картичка, ќе се користи за потребите на заедницата, за помош на верскиот персонал или за добротворни цели.

Една од парохиите што ја воведе оваа новина, onиконхара, објави дека сакаат на овој начин да постигнат повеќе цели во исто време.

Како што велат, тие сакаат да ги намалат директните контакти во согласност со анти-ковидните мерки, да се заштитат од крадците кои не престануваат да крадат доброволни прилози на верниците и да им овозможат на донаторите да изберат како ќе се потроши нивниот придонес.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote