in

Донатела Версаче со искрени изјави за почетоците! „Му рекоа да облекува проститутки!“

Познатата Донатела Версаче се присети на тешките почетоци во Милано, на северот на Италија, каде што семејството од Калабрија го основа своето седиште кон крајот на седумдесеттите години од минатиот век.

„Во тие години, оние од север се сметаа за пософистицирани. Но, ние од југот имавме храброст да ги срушиме бариерите. „Џани сакаше жени и не сакаше да ги гледа сиви, тој сакаше да ја изрази својата личност“, рече Донатела Версаче, додавајќи дека тоа го чини, пренесе „Ел Паис“.

„Имаше етикета во модата, збор што никогаш не постоел за семејството Версаче. „Лошиот вкус е подобар од етикетата, затоа што дури и да„ зборуваш“, тоа е слобода“, смета таа.

Таа потсети на препреките со кои на почетокот се соочи нејзиниот брат, кој ги одбележа деведесеттите години и беше убиен во 1997 година.

„Првите години во Милано беа многу тешки. Таму имаше дами и ianани беше критикуван. Му рекоа да направи гардероба за проститутки. Му реков да не се грижи, бидејќи тој направи облека за жени кои не се плашат од сопствената женственост “, изјави Донатела Версаче.

Всушност, изразот „облека за проститутки“ потекнува од друг италијански гигант со кој Донатела веќе се соочил – Giorgорџо Армани. Но, во едно интервју во 2015 година, Армани ја демистифицираше урбаната легенда според која му рекол на Версаче да направи ваква облека, но тој објасни дека не е така, туку напротив.

„Никогаш не го критикував неговиот стил“, рече тогаш Армани.

„Се видовме на Шпанските скали во Рим, на една модна ревија. Ја гледавме парадата кога тој ми рече: ‘Облекувам проститутки, вие ги облекувате дамите кои одат на миса’ “, додаде Армани.

Сепак, тоа не наиде на одобрување од Донатела пред шест години, која ја критикуваше Арманија за разговорот за нејзиниот брат затоа што тој не можеше да му одговори. Дизајнерката луто рече дека кога нејзиниот брат зборувал за модата „единствениот збор што излегол од устата е гламурот“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote