in

Драматична завршница на квалификациите во Портимао

Луис Хамилтон се појави од никаде и го донесе неговиот најдобар круг овој викенд во последните моменти од квалификациите во Портигалија на патеката Портимао. Валтери Ботас доминираше на тренинзите и на квалификациите, но Луис успеа да му ја украде пол позицијата.

Хамилтон ќе стартува од првата позиција во утрешната трка и беше побрз само една десетинка од Ботас кој се најде на втората позиција. Веднаш зад нив е Верстапен со својот Ред Бул, а помеѓу него и Албон се најдоа Леклер и Чеко Перез. 

Двата болида на МекЛарен ќе стартуваат како 7ми и 8ми и веднаш зад нив Пијер Гасли со Алфа Таури. Рикардо не учествуваше во Q3 поради оштетување на болидот и остана на 10тата позиција.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote