in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Дресот на Коби Брајант продаден за 2,73 милиони долари

Дресот на ЛА Лејкерс што го носеше познатиот кошаркар Коби Брајант за време на неговата инаугуративна сезона беше продаден на аукција за 2,735 милиони долари, јавува Anadolu Agency (AA).

Аукцијата ја спроведе SCP Auctions.

Станува збор за дресот со број 8 од сезоната 1996/97, а според фотографиите, Брајант го носел на најмалку четири натпревари од почетната сезона во НБА, вклучувајќи и два натпревари во плејофот.

Петкратниот шампион во НБА, Брајант, загина на 26 јануари 2020 година во хеликоптерска несреќа во Калифорнија.

Тој постигна 81 поен против Торонто Репторс во натпреварот во 2006 година, што беше втор најдобар учинок во НБА натпревар по неверојатните 100 поени на Вилт Чембрлен против Њујорк Никс во 1962 година.

Познат како Блек Мамба, Брајант беше верен на Лејкерс и целата своја кариера ја помина во тој тим. Со репрезентацијата на САД освои два златни олимписки медали, а играчката кариера ја заврши во 2016 година.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote