in

Дресот на Мајкл Џордан достигна РЕКОРДНА ЦЕНА на аукција – 320 илјади долари!

Дресот на поранешната ѕвезда на кошарката Мајкл Џордан достигна рекордни 320 илјади долари на аукција во Беверли Хилс, соопшти компанијата што ја организираше продажбата.

Според аукциската куќа Julien’s Auctions, оваа продажба постави светски рекорд на аукција за дресот на Мајкл Џордан. Станува збор за дрес на Чикаго Булс од 1984 година.

Продажбата на кошаркарскиот дрес од училишните денови на поранешниот американски претседател Барак Обама беше втор момент на аукцијата, на која беа изложени повеќе од 500 спортски сувенири.

Бело-синиот дрес на кошаркарската екипа на средното училиште Пунаху од Хаваи од 1979 година достигна цена од 192 илјади долари. Се вели дека ова е светски рекорд што го постигна дресот на средното училиште на аукцијата.

Двете артикли на спортска опрема на НБА суперѕвездата Леброн Џејмс и американскиот фудбалер и активист Колин Каперник исто така достигнаа висока сума од по 128 илјади долари. Дресот на кошаркарската starвезда, Коби Брајант, кој загина во несреќа во јануари, беше продаден на аукција за повеќе од 38 илјади долари. Во меѓувреме, факелот од Олимписките игри во Лос Анџелес 1974 година беше продаден за повеќе од 22 илјади долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote