in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Истражувањата покажаа фасцинантна причина зошто повеќето луѓе ги држат бебиња на левата страна од телото!

Нишањето на бебето честопати се смета за потсвесен чин и повеќето луѓе не размислуваат многу за да ги држат бебињата во раце и нежно да ги лулкаат. Но, науката верува дека зад држењето на бебето во вашите раце стои многу повеќе од она што го гледате на прв поглед.

Според обемните научни истражувања, постои зачудувачка шема во начинот на кој луѓето држат бебе во рацете. Забележано е дека повеќето возрасни лулкаат бебиња на левата страна од телото, без оглед дали се со десна рака или левак.

Од 60-тите години на минатиот век, истражувачите во различни делови на светот се обидуваат да истражат зошто луѓето ја претпочитаат таа страна кога лулкаат бебе.

Во студија објавена во Neuroscience and Biobehavioral Review, тим предводен од авторот Џулијан Пекхајзер анализирал 40 студии пред да донесе заклучок. Студијата открива дека околу 66 до 72 проценти од сите луѓе држат новороденче со левата рака. Изненадувачки, оваа бројка е уште поголема кај десните раце во споредба со леваците.

Основната причина зошто возрасните претпочитаат лева страна може да биде тоа што чувствата се обработуваат во десната хемисфера на мозокот која е поврзана со левата страна на телото. Друга причина зошто луѓето носат бебиња од левата страна може да биде тоа што луѓето сакаат нивната десна или доминантна рака да биде слободна да носи други предмети или да преместува работи.

Но, срцевиот ритам може да биде и една од причините.

Според некои експерти, човечкото срце чука на левата страна од телото, па ова би можело да биде причина зошто повеќето родители или луѓе блиски до бебиња сакаат да носат бебиња на левата страна, за да можат да ги чувствуваат и слушнат ритамите на срцето.

Имено, бројни студии потврдија дека контактот кожа на кожа им помага на бебињата да воспостават силна врска со возрасните, а слушањето на ритамот на срцевиот ритам на возрасните ги смирува и ги теши..

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote