in

Што?Што?

Двајца братучеди Викинзи „се повторно заедно“ по илјада години!

По повеќе од илјада години разделба, двајца викиншки воини од исто семејство повторно се заедно во Данскиот национален музеј, благодарение на ДНК анализата.

Еден од Викинзите починал во Англија во 11 век како резултат на повреди на главата во дваесеттите години. Тој беше погребан во масовна гробница во Оксфорд.

Другиот почина во Данска во педесеттите години, а на неговиот скелет се гледаат траги од удари, што укажува на тоа дека тој бил воин.

ДНК мапирање на скелети од ерата на Викинзите, од осмиот до 12 век, им овозможи на археолозите да утврдат како се поврзани двајцата воини.

„Ова е значајно откритие затоа што сега ни овозможува да ги следиме трагите на движењето на истото семејство во просторот и времето“, рече археологот etенет Варберг.

Скелетот на еден млад човек во дваесеттите години беше позајмен во дански музеј од музеј во Оксфорд за три години.

Историски консензус е дека данските Викинзи започнале да ги напаѓаат Шкотска и Англија во осмиот век.

„Помладиот од двајцата мажи можеби е убиен во една ваква операција на Викинзите, но постои и теорија дека скелетите од масовната гробница биле жртви на одлука на тогашниот англиски крал Етелред Втори, кој во 1002 година им наредил на сите Данци во Англија да биде убиена“, рече Варберг.

Иако е потврдено дека двајцата мажи се во роднинска врска, невозможно е точно да се утврди во каков вид. Можеби биле полубрати, можеби дедо и внук или чичко и внук.

„Многу е тешко да се утврди дали тие живееле во исто време или можеби има разлика во генерациите, бидејќи во гробовите немаше материјали што ќе ни овозможат точно да се датираме. Затоа имаме маргина од плус или минус 50 години“, рече Варберг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote