in

ЛЕСНО ДО ИМУНИТЕТ: Две чаши од овој пијалок ќе направат чуда во вашето тело!

Млечните производи, како што се млекото и јогуртот, имаат многу придобивки, но важно е да се знае дека не се сите млечни производи исти.

Ако ги слушаме предвидувањата на многу светски експерти, оваа зима, повеќе од кога било, ќе биде важно да се потрудиме да го зачуваме нашето здравје и имунитет. Покрај вирусот COVID-19, доживуваме и период на сезонски грип и настинка, поради што е многу важно да ги зајакнеме имунитетот и нашето тело.

Ова најдобро ќе го постигнеме ако започнеме да внесуваме доволно витамини и минерали што му се потребни на нашето тело. Иако сето ова звучи скапо и комплицирано, постои начин да го зајакнете вашето тело на едноставен начин – со само две чаши јогурт или млеко на ден, по можност наутро и навечер.

Се прашувате како?

Млечните производи, како што се млекото и јогуртот, имаат многу придобивки, но важно е да се знае дека не се сите млечни производи исти. Затоа, најдобро е да изберете производи од проверени производители и да ги прочитате декларациите.

Повеќекратните хранливи состојки кои се наоѓаат во млекото и јогуртот се важни за оптимално функционирање на имунолошкиот систем.

Аминокиселините од протеините се најважните компоненти за силен имунитет, додека витамините А, Ц, Д и Е ги штитат клетките од слободните радикали. Важно е да се знае дека млекото е еден од ретките производи што главно ги содржи сите овие компоненти.

Затоа Имлек неодамна воведе два потполно нови производи на нашиот пазар: Баланс + Имуно јогурт и Баланс + Имуно млеко, чија формула е погодна за сите возрасти.

Баланс + Имуно јогурт има единствена и природна формула составена од комбинација на култури, влакна и витамини Б6, Б12 и Д3, кои придонесуваат за одржување и зајакнување на нормалната функција на имунолошкиот систем.

Биланс + Имуно млеко содржи цинк цитрат – форма на цинк што има голема моќ на апсорпција. Само една чаша 300 мл Баланс + Имуно млеко содржи 45% од препорачаната дневна доза на цинк.

Цинкот е минерал кој се наоѓа во многу мали количини во организмот и потребно е нашето тело да функционира нормално. Покрај тоа што е добар за раст и развој, цинкот му помага на нашиот имунолошки систем и се користи за спречување на настинки и грип, како и за хронични инфекции. Покрај зајакнување на имунитетот, цинкот има и антиоксидантна улога.

Важно е да се знае дека млекото и јогуртот се добар начин да се внесат овие витамини и минерали, а со цел да се постигне целосен ефект, важно е редовно и превентивно консумирање. Со Баланс + Имуно јогурт и Баланс + Имуно млеко со цинк, лесно ќе добиете имунитет!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote