in

WTFWTF

МОК ги отфрли жалбите против Џани Инфантино!

По препорака на Етичкиот комитет, Меѓународниот олимписки комитет ја отфрли жалбата против Џани Инфантино и донесе одлука да не се исклучи првиот човек на Меѓународната фудбалска федерација од нејзината организација.

Во ноември 2020 година, францускиот весник Ле Монд објави вест дека Меѓународниот олимписки комитет (МОК) добил жалба против Џани Инфантино еден месец порано.

Жалбата наводно содржела барање МОК итно да поведе истрага и предлог Инфантино да биде протеран од МОК после тоа. Наводно, Инфантино прекршил неколку правила на олимпиското движење.

Наводно, жалбите против Инфантино биле поднесени до МОК и Арбитражен суд за спорт затоа што ФИФА како организација не спаѓа во надлежност на МОК, но предмет на истрага на етичкиот комитет може да биде нејзиниот претседател кој бил член на МОК од 2020 година, но Инфантино не беше обвинет за ништо во овој случај.

„Етичкиот комитет на МОК смета дека жалбата поврзана со фудбалскиот пазар нема никаква врска со МОК и ФИФА, туку се однесува само на управата на оваа фудбалска организација, која е исклучиво под јурисдикција на ФИФА.

Затоа, жалба против ФИФА не спаѓа во надлежност на МОК или нејзината етичка комисија. Што се однесува до поплаките против првиот човек на ФИФА, ianани Инфантино, Етичкиот комитет смета дека тие се однесуваат само на прашања решени од управата на ФИФА, што е надвор од надлежноста на МОК и самиот комитет.

„Во отсуство на какви било докази или прецизни податоци врз основа на кои може да се поведе постапка против ianани Инфанита лично, Етичкиот комитет предлага МОК да ја одбие жалбата“, се вели во соопштението на МОК.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote