in

МИЛО КОМПЛЕТНО ГО ИЗГУБИ КОМПАСОТ! Џукановиќ станува полуд и поопасен – Укинува слави во Црна Гора?!

Поразениот црногорски претседател Мило Џукановиќ продолжува да ја прогонува Српската православна црква (СПЦ), а сега дури се обидува да ги укине и славите!

Вчера полицијата на Џукановиќ ги испрашуваше владиката Кирил, свештеникот Далибор Милаковиќ и парохискиот свештеник Бранко Вујачиќ, заради литургијата и седумдневната комеморација на блажениот митрополит Амфилохије на 8 ноември, на Митровдан, во катедралата на Христовото воскресение во Подгорица.

Во оваа прилика се огласија и Митрополијата на Црна Гора и Приморскиот град, нагласувајќи дека ова е продолжение на прогонот на свештениците на СПЦ.

  • Владиката Кирило дојде во Центарот за безбедност во Подгорица придружуван од неговиот адвокат Божо Милоњиќ по поканата на надлежните органи да дадат изјава во врска со овој настан. Група граѓани се собраа пред Центарот за безбедност во знак на поддршка на владиката Кирил, но и да протестираат против континуираниот прогон врз архиепископите и свештениците на нашата Црква. Свештенството, монасите, верниот народ со своите архиепископи биле под селективен прогон на владата во заминување уште од почетокот на пандемијата на коронавирусите во Црна Гора – се наведува во соопштението.

Откако беше ослободен од Центарот за безбедност во Подгорица, парохискиот свештеник Бранко Вујачиќ вели дека се надева дека наскоро ќе престане ваквиот однос на властите кон православниот народ.

  • Дадов изјава во врска со литургијата во неделата на Митровдан во Соборниот храм, на покана од инспекторот на Центарот за безбедност. Тие проценуваат дека мерките НКТ не се исполнети. Бев ослободен по наредба на обвинителот и сега чекаме понатамошна постапка. Неодамна слушнавме изјави од највисоките државни службеници дека Српската православна црква е главниот виновник за ширењето на епидемијата, затоа ова го гледаме како продолжение на прогонот на Српската православна црква од страна на сегашната државна власт. Се надеваме дека ваквиот однос и прогонство ќе заврши наскоро и дека ќе дојде помирно и подобро време за Српската православна црква и православниот народ – заклучува пасторот Вујачиќ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote