in

Единствениот мажјак од заштитените видови желки конечно добива партнер и шанса да преживее!

Шансите за преживување на најзагрозените видови желки, Rafetus swinhoei, се зголемија откако во Виетнам беше пронајдена жена која ќе може да се приклучи на единствениот маж познат на планетата.

Последниот познат мажјак од загрозениот вид веќе не е сам на планетата откако е пронајдена женка во виетнамското езеро Донг Мо.

Научниците со недели бараа женка во езеро со површина од 1.400 хектари. Женка тешка 86 килограми и долга метар била пронајдена во октомври, кога ја фатиле еден ден да ја испита и да ја открие причината. Тимот научници изјавил дека животното е здраво и силно и дека по ослободувањето, сака повторно да се врати во езерото.

ДНК анализите потврдија дека станува збор за желката Rafetus swinhoei, која е најзагрозениот вид желка на планетата.

Се проценува дека друга желка тежи околу 130 килограми во истото езеро, а научниците се надеваат дека може да биде уште еден маж од загрозен вид.

Тие се надеваат дека ќе ја фатат напролет, кога нивото на езерото е најниско. Можно е желката од истиот вид да се најде и во блиското езеро каде научниците откриле ДНК од овој вид во примероците на вода.

Единствениот познат мажјак од видот Rafetus swinhoei се наоѓа во кинеска зоолошка градина. Научниците планираат да дадат шанса на еден пар желки да се размножат и со тоа да ги спасат видовите од истребување.

Овој вид беше изумрен, бидејќи го ловеа за месо и јајца, а природното живеалиште на оваа желка беше систематски уништено.

Научниците тврдат дека ова е најдобрата вест во изминатата година, а многу веројатно и во последната деценија, кога станува збор за заштитата на желките.

Последната жена пред откритието во Виетнам почина во април 2019 година. Таа се дружеше со маж од Кина во 2008 година, но тие не успеаја да имаат потомство на природен начин. Следуваше обид за вештачко оплодување, но женката не се опорави од анестезијата, и покрај фактот што ваквите постапки претходно беа извршени успешно.

Видот Rafetus swinhoei беше заштитен со закон во Виетнам во 2013 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote