in

Една мајка предупредува дека оваа грешка при перење може да биде опасна: Нејзината објава блескаше на Интернет!

Кога переме облека, многу жени несвесно прават одредени грешки кои ја уништуваат облеката. Затоа една мајка одлучи да ги предупреди корисниците на Фејсбук дека грешката може да има штетни последици.

Имено, во една група, таа покажа инструкции во форма на налепница на нејзината машина, каде што јасно е напишано дека не се препорачува да се мие водоотпорна облека во машината за перење.

Оваа група се вклучуваат мантили за облека, ски опрема, ќебиња за бебиња и гумени простирки за бања.

Како што објасни во упатството, таа пишува дека тие никогаш не треба да се мијат со вообичаен детергент или омекнувач, бидејќи тие можат да го оштетат материјалот од водоотпорниот слој.

Исто така, наведено е дека не треба да ги мешате со друга облека при перење. Значи, измијте ги одделно.

Објавувањето на оваа жена предизвика лавина од коментари, а некои корисници рекоа дека со години переле водоотпорна облека во машината и дека никогаш ништо не се случило.

„Често перам водоотпорна облека во машината за перење и сè е во ред“, напиша еден корисник.

Од друга страна, имаше и такви кои се согласија со неа, и открија како забележале дека по миењето на таквата облека во машината, водоотпорноста исчезна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote