in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Нутриционистите тврдат: Една намирница ги топи мастите ако ја јадете за појадок

Фактите дека здравата исхрана е една од клучните работи во процесот на слабеење, а одредени намирници можат да бидат особено корисни.

Нутриционистката Лаура Бурак изјавила дека јајцата се меѓу најдобрите намирници. Истражувањето од 2014 година покажа дека луѓето кои јадат јајца за појадок се чувствуваат сити подолго време и дека можат значително да ја намалат телесната тежина за кратко време.

Спанаќот и брокулата се исто така корисни за слабеење бидејќи се нискокалорични, но богати со влакна и други есенцијални хранливи материи. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

Не заборавајте да консумирате сезонско овошје. Имајте на ум дека треба да го купувате на маркети кои продаваат квалитетни производи, а не на оние кои содржат голема количина на пестициди. Истражувањето објавено во стручното списание PLOS Medicine воспостави корелација помеѓу јадењето овошје и губењето килограми. Најдобри резултати дадоа јаболката, крушите и бобинките.

Многу преливи за салата се полни со калории и маснотии, затоа купете квалитетен или направете си. Доколку секојдневието ви е зафатено и немате време да се посветите на детално подготвување здрава храна, набавете јогурт, свежо сирење и слично.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote