in

РУСИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЧЕКААТ ВО ЦРНОТО МОРЕ: Една земја испрати флота да ги пречека, во специјална мисија.

Египетските вооружени сили изјавија дека овие вежби се изведуваат за прв пат во Црното Море.

Египетските вооружени сили најавија пристигнување на голем број египетски воени бродови во Црното Море, со цел да учествуваат во египетско-руската поморска обука, „Мост на пријателство – 3“.

Египетските вооружени сили соопштија дека вежбите се спроведуваат за прв пат во Црното Море меѓу морнариците на двете земји, со цел да се подобрат изгледите за воена соработка и да се поддржат напорите за безбедност и стабилност во регионот.

Египетската армија потврди дека египетските воени бродови изведувале едриличарски формации за време на своето патување во медитеранскиот план за операции, а исто така ги преминале и Дарданелите и Босфорот, во рамките на подготовките за спроведување на заедничка обука со руската морнарица.

Египетската армија објави дека оваа заедничка поморска обука „Мост на пријателството-3“ е една од најважните заеднички вежби на Египет и Русија за трансфер и размена на искуства меѓу вооружените сили на двете земји.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote