in

СмешноСмешно

ПАМЕТНА МЕРКА?! Компанијата им дозволува на работниците едно бесплатно одење во тоалет, секое дополнително 2,5 евра!

Кинеската компанија се најде на удар на критики за казнување на „мрзливите“ работници кои прават повеќе од една тоалетна пауза дневно.

Anpu Electric Science and Technology, кинеска корпорација со седиште во Донггуан, провинција Гуангдонг, призна дека спроведува бизарна политика со еден тоалет дневно и ги казнува вработените кои ја прекршуваат со 20 јуани (2,5 евра).

Според информациите на компанијата, кои ги дистрибуирале незадоволни работници на социјалните мрежи, најмалку 20 вработени биле казнети на 20 и 21 декември.

Правилото предизвикало бес на социјалните мрежи, но претставниците на компанијата ја објасниле одлуката на раководството да создаде бизарно правило со тоа што многу работници биле мрзливи и користеле паузи за тоалети за да пушат и да ги избегнуваат своите должности.

“Ние сме беспомошни. Факт е дека работниците се мрзливи на работа”, изјави директорот на компанијата за телевизијата Гуангдонг. „Менаџментот разговараше со овие работници неколку пати, но сè уште не постигна позитивен резултат.

Тој додаде дека правилото за ограничување на употребата на тоалети се смета за подобра алтернатива од отпуштањето, бидејќи наоѓањето нови работници би било потешко. Тој исто така објасни дека од прекршителите не било побарано да платат казна од 2,5 евра, но сумата им била одземена од месечните бонуси.

Веста за казната на компанијата го привлече вниманието на општинската канцеларија за човечки ресурси и социјално осигурување. Официјалните лица таму започнаа истрага за ова прашање, но веќе му рекоа на кинеското издание „Весникот“ дека правилото е незаконско.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote