in

НИКОГАШ по едноставна и вкусна пита: Само ставете ги состојките во кеса и тестото е подготвено!

Овој вид тесто е навистина лесен за подготовка

Сè што треба да направите е да ги ставите состојките во кеса, да ја затворите и да протресете со рацете. Потоа, додадете ги состојките, и печете ја питата.

Состојки:

 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка сол
 • 25 гр шеќер
 • 4 гр квасец
 • 20 мл стопен путер
 • 1 јајце
 • 5 гр ванилин шеќер
 • 250 гр брашно

Повеќе:

 • 150 гр путер
 • 50 гр бадем
 • 80 гр шеќер

Подготовка:

Ставете сол, шеќер, ванилин шеќер, квасец, стопен путер, јајце, млеко, брашно во кеса со затварач, а потоа затворете ја кесата и комбинирајте ги состојките со рацете преку кесата.
Оставете да отстои еден час.
Извадете го тестото од кесата и кратко измешајте.
Се расукува со сукало и се става тестото во тава за печење 25 × 12 см, премачкана со путер.
Оставете да одморат 30 минути.
Потоа, направете дупки во тестото со прстите и ставете коцки путер (150 гр.) Во нив, наросете ги со шеќер и лисја од бадем.
Печете на 180 Ц степени околу 20 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote