in

Ефес е европски шампион за прв пат во историјата!

Кошаркарите на Анадолу Ефес го освоија трофејот во Евролигата за прв пат во историјата, откако во финалето на Фајнл-фор турнирот во Келн ја совладаа Барселона – 86:81.

Василије Мичиќ, МВП на сезоната, повторно блескаше во тимот од Истанбул, кој одигра одлично во второто полувреме и во финишот постигна неколку клучни поени за својот тим.

После Фенербахче, Ефес е втора турска екипа што се искачи на покривот на Европа. Фенер успеа да го стори тоа во сезоната 2016/17. предводена од тренерот elеjко Обрадовиќ.

Барселона остана на две освоени титули – во 2003 и 2010 година, па дури и загуби шест пати во решавачките натпревари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote