in

Едноставно и ефикасно: Како да го исчистите шпоретот без употреба на хемикалии

Некои немаат време, не стигаат, некои немаат волја да го исчистат шпоретот, а некои едноставно ја прават таа работа еднаш неделно.

Но, кога ќе реши да се исчисти шпоретот, секоја домаќинка најверојатно ќе посегне по средство за да се исчисти. Но, нема потреба да вдишувате хемиски испарувања секој пат кога работите домашни работи.

Постои поедноставен начин, со кој можете да ја исчистите површината на шпоретот, дури и од најтврдокорните маснотии:

Ќе ви биде потребна паста со сода бикарбона (Ставете ½ чаши сода бикарбона и неколку лажици вода во мала чинија. Прилагодете ја големината на овие супстанции додека не ја добиете вистинската мешавина што изгледа како паста) и кујнски сунѓер. Навлажнете ја површината на шпоретот со топла вода, нанесете ја пастата врз неа и оставете ја да делува околу десет минути. Потоа избришете го шпоретот со сунѓер и чиста вода. Тоа е тоа. Ништо полесно. Пробајте.

Оваа паста можете да ја користите и за одржување на шпорет со рамна плотна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote