in

Според најновата студија: Соларната енергија е најефтин извор на енергија!

Во најновата студија на Агенцијата за Интернационална Енергија се докажа дека соларната енергија е најевтин вид на електрична енергија за луѓето и компаниите. Тоа е благодарение на финансиските политики на земјите во светот околу поттикнување на црпење на енергија од обновливи ресурси.

Студијата претпоставува дека светот од 2020 до 2040 ќе забележи голем пораст на користење на изворите за обновлива енергија. Зголемувањето ќе биде за околу 43% повеќе користење на соларна енергија отколку што се користи сега. Соларната енергија е за 20% до 50% поевтина ширум светот, од тоа што првично се претпоставувало.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote