in

Таткото направил егзоскелет за да му овозможи на неговиот син да оди!

„Робот, стани!“, Е наредбата дадена од 16-годишниот Оскар Констанца и полека, но сигурно голема рамка прикачена на неговото тело го крева и тој почнува да оди.

Поврзан со рамената, градите, половината, колената и стапалата, егзо скелетот му дозволува на Оскар, кој страда од неврогенетско нарушување поради што сигналите од мозокот не стигнуваат до неговите нозе, да шета низ собата.

„Претходно, некој мораше да ми помогне да одам, и ова ми дава чувство на независност“, рече Оскар.

Неговиот татко, Jeanан-Луј Констанца, е ко-основач на компанија што произведува егзоскелети.

„Еден ден Оскар ме праша: ‘Тато, ти си инженер, зошто не направиш робот со кој ќе одам?’”.

Како што вели, за десет години инвалидските колички повеќе нема да бидат потребни или ќе бидат многу помали. Други компании ширум светот исто така произведуваат егзоскелети, натпреварувајќи се да бидат полесни и полесни за употреба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote