in

Падот на БДП во 2020 година забави во последниот квартал, проценет на 4,5 проценти за цела година!

Македонскиот БДП падна за 4,5 проценти за 2020 година, информира Државниот завод за статистика. Падот забави на 0,7 проценти во последниот квартал од годинава, по слободниот пад во средината на годината.

Најлош хит беше производството, кое во последниот квартал се намали за 10,6 проценти. Наспроти тоа, активностите во недвижнини пораснаа за 2 проценти, а финансиските услуги за 1 процент.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote