in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Експеримент покажа како брзата храна влијае врз телото!

Примајќи брза храна како храна, организмот е принуден да произведува повеќе бели крвни клетки како да е „нападнат“.

Дебели Несоодветни делови. Индустриски производи кои се замрзнати на неодредено време до следниот клиент. Нормално, човечкото тело не е подготвено за обработка на брза храна. Најновите истражувања покажуваат дека тој дури и се бори со него како да станува збор за бактериска инфекција.

Како човечкото тело ја прима брза храна?

Тим истражувачи се обиделе да откријат како човечкото тело се бори против брзата храна. Поаѓајќи од фактот дека не е најздрава диета, тие ги хранеа глувците со заситени масти, шеќери и сол еден месец.

Овој образец се смета за западен начин на јадење, како што изјавија авторите за магазинот Cell. Наместо свежо овошје, зеленчук и природни влакна, исхраната на глодари во лабораторијата се базираше на нешто што е најблиску до пицата и хамбургерите. По првата недела, научниците сфатиле дека се зголемил бројот на клетки во крвотокот на животното.

Овој одговор обично е предизвикан од влијанието на агресивните инфекции што ги открива телото. Она што го привлече вниманието на истражувачите е дека глувците паѓаат во состојба на „тревога“ со голтање храна. Овој одговор може да понуди нови информации за тоа како нашиот имунолошки систем се сеќава на „битките“ што ги водеше.

Имунолошка битка

Експериментот врз глувци потврди дека организмот не е подготвен да прима ваков вид на храна, а особено не како дневна диета, изјави Анет Крист од Универзитетот во Бон, Германија.

„Нездравата диета доведе до неочекувано зголемување на бројот на клетки на имунолошкиот систем во крвта на глувците, особено гранулоцитите и моноцитите (дел од белите крвни клетки)“, рече таа.

Трагата што остави брза храна во клетките откри дека телото се сеќава како да се справи со овој вид храна, што го препозна како биолошки напад. Спротивно на она што се веруваше, враќањето на поздрава диета не ги поништува целосно штетните ефекти што овој вид храна ги имаше врз организмот.

Напротив, не е доволно да се поништат промените низ кои поминува телото. Имунолошкиот систем засекогаш се сеќава на ваквите „напади“. Затоа, соочени со можност за идни „непријателства“, знаете што да правите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote