in

Експерт советува: Еве зошто е добро да пиете шолја кафе околу 13 часот.

Стимулирањето на кофеинот со одмор и сон најмногу се споменува во предупредувањата за зголемување на енергијата и будење, затоа треба да се избегнува од попладневните часови.

Сепак, клиничкиот психолог и експерт за спиење др. Michael J. Breus вели дека кофеинот е „најдобриот пријател за попладневна дремка или дремка“.

Иако Breus, се разбира, се согласува со добро познатиот факт дека кофеинот нè буди и го нарушува нашиот сон, тој посочува дека постои голема разлика помеѓу „реалниот“ сон како состојба во која телото се одмара и закрепнува и попладневниот одмор – а за вториот тоа е, објаснува експертот за спиење, кофеинот е одличен.

Околу 13 часот (не многу подоцна за ноќен сон) направете чаша црно кафе со поголемо ниво на кофеин. Изладете го со две коцки мраз, испијте го и наместете го алармот 25-30 минути: ќе спиете кратко, но смирено, а стимулаторот ќе трае приближно. половина час на работа и нема да ви биде премногу тешко да „излезете од попладневниот сон“, објасни тој за „Mind Body Green“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote