in

Што?Што?

ДАЛИ Е МОЖНО! Експертите велат дека постои „здрава дебелина“!

Податоците покажуваат дека стапката на дебелина кај постарите над 20 години е драматично зголемена во последните дваесет години, а експертите неуморно предупредуваат за здравствените ризици што доаѓаат со прекумерна тежина.

Една нова студија објавена на почетокот на мај на мрежата ЈАМА Отворено покажа дека не сите дебели луѓе имаат ист ризик од сериозни здравствени проблеми.

Откриено е дека 40 проценти од дебелите луѓе во САД не се изложени на поголем ризик од кардиоваскуларни болести или смрт.

Студијата покажа дека луѓето со индекс на телесна маса (БМИ) од 30 или повеќе, кои се сметаат за дебели, се „метаболички здрави“ доколку имаат три заеднички работи.

Научниците кои стојат зад новата студија испитале 386.420 луѓе и откриле дека дебелите луѓе со нормален крвен притисок, релативно низок обем на струкот и колкот (WHR) и без веќе постоечки дијабетес тип 2, немаат зголемен ризик од срцеви заболувања или смрт. Ова ги натера да ги сметаат луѓето со „метаболички здрава дебелина (MHO)“ како оние кои се вклопуваат во овие податоци за мерење.

Кај метаболички здравата дебелина, откриено е дека крвниот притисок е помал од 130 mm Hg, а обемот на половината и колкот е помал од 0,95 за жените и помалку од 1,03 за мажите.

„Нашите резултати покажуваат дека луѓето со MHO класифицирани според оваа дефиниција не се изложени на зголемен ризик од смрт предизвикана од кардиоваскуларни болести или други причини за предвремена смрт“, заклучуваат истражувачите од германскиот институт за исхрана на луѓето.

Но, терминот „здрава дебелина“ многу се дискутираше во минатото. Истражувачки труд објавен во 2018 Annals of Human Biology тврди дека овој термин не треба да се користи, пренесува Best Life.

Шерон Зараби, диететичар и директор на женската здравствена програма на Институтот Кац, која не учествувала во работата од 2018 година, смета дека „мора да се тргнеме од употреба на БМИ како категоризација на вишокот тежина“.

„Вистинското прашање е како да се дефинира здравјето. Дали е вегетаријанец кој има БМИ од 30 и кој ги избегнува сите заситени масти од месо и конзумира диета богата со едноставни јаглехидрати и со тоа го намалува ризикот од срцеви заболувања, но ја зголемува веројатноста за покачени триглицериди и инсулин? “, Праша Зараби.

„Мислам дека треба да го редефинираме здравјето, како и да ја разгледаме личноста како целина, земајќи ги предвид нивото на кондиција, начинот на спиење, болки во зглобовите, нивоа на витамини, дишење, сила и многу повеќе“, заклучи таа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote