in

Екстремно морничави инструменти за тортура кои биле користени во Средниот Век

Инструменти и казни кои ќе не натераат да кажеме дека имаме среќа што не живееме во средниот век.

  1. Крокодилски Ножици

Овој инструмент е во идентична големина со вистинска крокодилска глава. Направен е од метал и на место на крокодилските заби се вметнати остри сечила кои потоа се загревале на голема температура и служеле за грубо отсекување на пенисот кој притоа резултирало со обилно крварење и смрт. Оваа алатка се користела за државни предавници и лица кои извршиле атентат на некој државен функционер.

2. „Круша на агонијата“

  • Во средниот век, казните за хомосексуалност и инцест биле многу по ригорозни за разлика од денес. Оваа алатка кај мажите се вметнувала во аналниот отвор, а пак кај жените во вагиналниот отвор. Потоа со помош на механизмот се ширела и предизвикувала неподнослива болка која во многу случаи резултирала со трајни оштетувања на ректалниот и вагиналниот отвор.

3. Оловна цедилка

Оловната цедилка била користена така што го горниот дел се вметнувало стопено олово, катран, зовриена вода и се нанесувало на најосетливите места во човечкото тело.

4. Пила

Оваа тортура најчесто била користена во европските држави поради големата застапеност на пилата во скоро секој дом. Затвореникот се позиционирал така што бил врзан за ножете со главата надолу. Сечењето почнувало од меѓу ножјето се до главата. Заради гравитацијата крвотокот бил присутен во долниот дел, односно главата и тоа предизвикувало огромна болка. Развратот, убиството, бунтот бил причина за оваа екстремно болна тортура.

5. „Ќерката на чистачот“

„Ќерката на чистачот“ била пронајдена од страна на William Scevington. Функционирала на принципот така што затвореникот бил на колена прицврстен со голем метален обрач околу рбетот. Со текот на времето обрачот бил намалуван се додека затвореникот не повраќал крв.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote