in

Електричните возила на Peugeot, Citroen и Opel ќе се произведуваат во Велика Британија!

Меѓународната компанија Stelantis, која е сопственик на британскиот производител на автомобили Воксол, објави дека ќе инвестира 100 милиони фунти во производство на електрични комбиња и автомобили во таа фабрика.

Компанијата соопшти дека фабриката на Voxol во пристаништето Елсмер во Чешир во близина на Ливерпул ќе произведува електрични возила за други брендови на Stelantis, вклучувајќи ги Peugeot, Citroen и Opel.

Иднината на англиската фабрика беше неизвесна кога Стелантис објави дека таму нема да се произведува нова верзија на популарниот модел на автомобил „Астра“.

Воксол, кој произведе повеќе од пет милиони возила од своето отворање во 1960-тите, сега ќе се фокусира на производство на електрични возила.

Велика Британија планира да забрани продажба на нови возила со бензински и дизел мотори од 2030 година.

Иднината на автомобилската индустрија во Велика Британија е неизвесна од референдумот за напуштање на ЕУ во 2016 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote