in

БИЗАРНО! Елен „украл“ пушка од ловџиja и побегнал!

Чешката полиција побара помош во решавањето на необичниот случај, бидејќи еленот „ја украл пушката“ од ловџијата и побегнал.

Инцидентот се случил откако кучето исплашило елен, кој потоа истрчал кон еден од ловџиите, му го искинал ракавот и ги грабнал со роговите ременот на пушката Хорнет 0,22, соопшти полицијата.

„Пушката, која ловџијата ја мина преку левата рака, за среќа без муниција, се лизна на роговите на еленот и исчезна со неа“, изјави полицијата.

Полицијата соопшти дека подоцна друг ловџија забележал елен, кој сè уште „носел пушка“ на растојание од околу еден километар.

“Ловџиите ја пребаруваа шумата, но не најдоа пушка. Тој немаше друг избор освен да го пријави настанот во полиција”, соопшти полицијата и додаде дека секој што ќе најде оружје треба да контактира со властите.

Патем, сличен инцидент се случи во октомври во Купусина, Србија. Имено, тогаш, за време на ловот во Купусински атар, главниот елен ја зел пушката од футролата на ловџијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote