in

Елтон Џон за Ватикан: “Тие не се за истополови бракови а заработуваат добро од мојот филм!“

Легендарниот музичар Елтон Џон на својот Twitter профил го критикуваше Ватикан, обвинувајќи ги за лицемерие откако објавија дека нема да даваат благослов на истополови бракови, а претходно инвестираа пари во биографски филм за славење на бракот на пејачот и неговиот сопруг, Давид.

„Како може Ватикан да одбие благослов од хомосексуални бракови затоа што тие се„ грев “, а од друга страна да заработат добри пари од филмот „Rocketman“, кој го слави фактот дека најдов среќа во бракот со Дејвид?“, Елтон Напишал он.

Според „Гардијан“, Ватикан вложил 4 милиони евра во малтешкиот „Глобален фонд Центурион“, кој ги проследил тие пари за финансирање на филмовите „Рокетмен“ и продолжението на филмот „Луѓе во црно“.

Да потсетиме, Православната канцеларија на Ватикан, Конгрегација за доктрина на верата, неодамна објави дека официјалниот одговор на прашањето дали католичкото свештенство може да ги благослови хомосексуалните заедници е негативен.

Негативниот одговор, содржан во образложение на две страници, беше објавен на седум јазици и одобрен од папата Фрањо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote