in

“На момент помислив дека го изгубивме Ериксен!„

Лекарот на данската репрезентација раскажа што се случило во моментот кога фудбалерот Кристијан Ериксен ја изгубил свеста за време на првото полувреме од натпреварот против Финска.

Данска загуби во Копенхаген од Финска во првото коло од групата Б на ЕУРО 2020, но резултатот остана во сенка на напната ситуација на крајот на првото полувреме кога Кристијан Ериксен одеднаш се сруши сам на тревата.

„Кога истрчавме до него, тој дишеше. Го проверивме неговиот пулс и тој го имаше. Сепак, тогаш одеднаш престанавме да го чувствуваме пулсот. Веднаш започнавме да интервенираме за да го одржиме жив. За среќа, тој остана со нас “, изјави докторот на репрезентацијата за данските медиуми.

Кристијан Ериксен пропадна на крајот на првото полувреме, но по половина час борба за живот во свесна состојба, тој беше пренесен во болница. Натпреварот потоа беше прекинат и продолжи речиси два часа подоцна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote