in

Ерозијата го уништи лакот на Дарвин во близина на Галапагос!

Врвот на Дарвиновиот лак во близина на островите Галапагос, една од најпопуларните дестинации за нуркачи во светот, се сруши поради природна ерозија на карпи.

Еквадорското Министерство за животна средина на Фејсбук објави дека се срушил карпа формација, позната и како Портата Дарвин, недалеку од островот Дарвин.

Портата на Дарвин беше висока 43 метри, долга 70 и широка 23 метри.

Галапагос се наоѓа на повеќе од илјада километри западно од Јужна Америка и се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Британскиот научник Чарлс Дарвин ја разви својата теорија на еволуција по посетата на тој архипелаг во 19 век.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote