in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Еве како може авокадото да трае седум дена без да потемни

Овој трик ги воодушеви љубителите на авокадото ширум светот!

Авокадото е одличен извор на здрави масти, и може да се користи во многу вкусни рецепти.

Но, штом ќе го пресечете, ќе почне да оксидира и да ја менува бојата од убава, светло зелена, во кафеава, што навистина не изгледа привлечно.

Дури и додека подготвувате оброк, готвачите советуваат да посипете авокадо со сок од лимон. И ова е нов трик за чување авокадо ако ви треба само малку, односно нема да го користите целото овошје.

Исечете го горниот дел од авокадото, и излупете го малку. Потоа извадете колку што ви треба со лажица, внимавајте да не ја прободете кората, што сепак го штити плодот. Потоа вратете ја кората на место и чувајте ја во фрижидер.

„Трик“ е да се однесувате кон авокадото како, да речеме, полнети тиквички, да извадите само месо колку што ви треба со лажица, но да го оставите каменот внатре и да го извадите месото околу него. Овој трик за чување авокадо е прегледан на ТикТок повеќе од 200.000 пати!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote