in ,

СлаткоСлатко

Ве чека пролетно чистење? Еве како да започенете и што советува микробиолог

Фокусирајте се на места што често ги забораваме и кои не се пресмукуваат редовно, како што се под мебел, каучи и фотелји каде што се собираат алергани

 

Денес, во ерата на пандемијата, чистењето и одржувањето на хигиената во домаќинството стана поважно од кога било досега, па дури и оние кои претходно не се грижеле премногу веројатно вложуваат повеќе време во чистење и дезинфекција на своите домови, особено затоа што повеќе време поминуваме на дома отколку порано. и повеќе изложени на грини и алергени. Затоа микробиологот д-р Gem McLuckie смисли петдневен план за пролетно чистење и еве како изгледа:

Понеделник:

Постелнина за длабоко миење

– Измијте ги постелнините на 90 степени Целзиусови за да помогнете во распаѓање и намалување на алергените. – Измијте ги или заменете ги јорганите и перниците за да ја намалите количината на грини и снегулки од кожата во креветот. – Испрастете ги и исмукајте со правосмукалката од двете страни на душекот за да ги отстраните грините и парчињата кожа.

Вторник:

Исчистете ја кујната

Користете правосмукалка или чиста влажна крпа за да отстраните прашина од врвовите на кујнските ормари и – Исчистете ги кујнските површини и ормарите. Исмукајте за да се отстрани нечистотијата, а потоа измијте со топла вода и детергент. – Испразнете го фрижидерот и замрзнувачот и исчистете ги сите површини со топла вода и детергент или средство за чистење. Исмукајте се под вашите кујнски уреди.

Среда:

Фокусирајте се на места кои често ги забораваме

Правосмукајте ги местата што не се чистат со правосмукалка редовно, на пример под мебел. – Исмукајте го каучот и фотелјите каде што се собираат грини, снегулки од кожа и други алергени како полен. – Измијте ќебиња и украсни перници за да ја намалите количината со прашина во нив.

Четврток:

Прозорци и sидови

Голема прашина може да се собере и во завеси и ролетни, затоа не заборавајте да ги исчистите со правосмукалка или, ако е можно, да ги измиете во машината. – Измијте ги sидовите со влажна крпа или крпи за чистење прашината на одредени видови sидови може да придонесе за раст на мувла.

Петок:

Тела за осветлување и отвори за проветрување

Прашината може да се собере во ролетни и ламби, а чистењето може да направи целата соба да изгледа посветла и воздушна. – Зад радијаторот има прашина – што е скриено место што често се пропушта. Исчистете ги со правосмукалка или влажна крпа за да ја отстраните целата прашина, препорача микробиологот за Real Simple.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote