in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

ВИ ПАДНА ТЕЛЕФОН ВО ВОДА И НЕМОЖЕ ДА СЕ ВКЛУЧИ? Решете го ПРОБЛЕМОТ со помош на ОВА – СИТЕ ГО ФРЛАМЕ и правиме ГРЕШКА! / ВИДЕО /

Добиваме торби со силиконски гел во кутија со скоро секој пар чевли што ќе ги купиме, а често и кога купуваме чанти или ранци. Повеќето луѓе го фрлаат затоа што мислат дека не им треба, нели?

 

Силиконските кеси имаат широк спектар на примена и можат да помогнат во решавањето на секојдневните проблеми. Тие се исполнети со силициум диоксид, производ кој има неверојатна моќ да апсорбира влага.

1. При пакување, влажен костум за капење или друго парче облека што не се исуши доволно може да уништи други работи или да се извалка. За да не се случи ова, ставете влажен костим за капење во вреќата и ставете неколку вреќи силиконски гел.

Силиконските кеси ќе соберат влага, а истата постапка можете да ја примените и на патики влажни со пот.

2. Ако вашиот телефон паднал во вода, и по сушењето нема да се вклучи, ставете го во тегла со силиконски кеси и оставете го да стои некое време. Кесите ќе ја извадат целата влага од телефонот и ќе работи.

3. Во текот на зимата, внатрешноста на автомобилот е често маглива поради разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура. За да не се повтори ова, фрлете ги кесите на контролната табла, покрај стаклото, и тие ќе спречат замаглување на автомобилот.

Погледнете на видеото на кои други начини можете да користите вреќи со силиконски гел!

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote