in

ЕВЕ ЗОШТО РИБАТА Е НЕЗАМЕНЛИВА ХРАНА: Еве што се случува во организмот доколку не ја конзумирате редовно!

Вашето срце и мозок ќе ви бидат благодарни ако ја вратите оваа моќна храна во вашата исхрана најмалку два до три пати неделно.

Дел од правилната диета е секако можноста да му обезбедите на вашето тело сите потребни витамини и минерали кои ги внесуваме само преку храна. Ако јадете риба, веројатно трошите дополнителни хранливи материи што не можете да ги добиете од друга храна. Но, дали некогаш сте размислувале што се случува со организмот ако престанете да јадете риба?

Kонсумирањето на риба, особено масните како лосос, туна и сардини, секако е добра за здравјето.

Ова е храна полна со витамини, како што е витамин Д, и тоа е хранлива состојка што треба да ја има во секојдневната исхрана. Покрај тоа, масната риба содржи омега 3 масни киселини, кои го зачувуваат здравјето на мозокот и го поттикнуваат да функционира подобро.

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПРЕСТАНЕ да јадете риба?

Според експертите, ризикот од развој на срцеви заболувања може да се зголеми. Ако јадете риба најмалку 2 пати неделно, можете да го намалите крвниот притисок, да спречите згрутчување на крвта, аритмии и да го намалите нивото на триглицерид во крвта. Сите горенаведени се важни, и сите заедно ги намалуваат шансите за развој на кардиоваскуларни заболувања.

Ако одеднаш се чувствувате како да заборавате на работите, можеби треба да јадете малку лосос. Една студија покажа дека луѓето кои јадат риба имаат поголем мозок – буквално. Не само што нивниот мозок е поголем, туку е помала веројатноста да развијат деменција или когнитивен пад. Ако сакате да го зајакнете вашиот мозок, треба да вклучите риба во неделното мени – неколку пати.

Дали сте тажни повеќе од вообичаено?

Припишете го тоа на недостаток на риба во исхраната, а како што објави магазинот „Тајм“, една студија покажа дека конзумирањето риба ја намалува можноста за развој на депресија за 17 проценти помалку од оние кои не јадат риба.

Иако истражувањето не обезбеди точни податоци за тоа како рибите влијаат на расположението, се верува дека тоа се омега 3 масните киселини кои на некој начин можат да влијаат на допамин и серотонин, два важни невротрансмитери кои ќе помогнат во регулирање на расположението. Ако размислувате што да јадете за вечера денес, размислете како да додадете риба кај мене, а срцето и главата ќе ви бидат благодарни за тоа и многу поздрави!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote