in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

5 ПРИЧИНИ ДА ЈАДЕТЕ МАСЛИНКИ СЕКОЈ ДЕН: Еве како тие му помагаат на телото да заздрави! – Капки чисто здравје

Маслинките имаат културно и историски богата традиција. Гестот за обезбедување маслиново гранче со милениуми го симболизира мирот меѓу народите. Маслинките исто така претставуваат долговечност, нудејќи му на телото неверојатно здрави придобивки.

Маслинките се одгледуваат илјадници години, а најстарото познато дрво се наоѓа на Крит. Ова дрво е старо 3.000 години и се уште произведува маслинки! Постојат повеќе од 1.000 сорти, од кои најпознати се зелените маслинки Манзанила од Шпанија и Каламата, темно кафеави и црни маслинки од Грција. Маслинките имаат се; тие се богати со антиоксиданси, здрави мононезаситени масти и се антиинфламаторни, според Healthline. Тие се одлични за вашето срце, како и за метаболичко здравје.

Еве пет причини зошто треба да јадете по неколку маслинки секој ден:

1. Маслинките можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес

2. Поради нивниот состав, тие се вистински мелем за срцето

3. Може да го намали ризикот од рак

4. Помагаат во борбата против настинки и грип

5. Заштитете го црниот дроб.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote