in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Еве зошто жените треба да јадат семе од тиква секој ден: Израмнува брчки, го стимулира растот на косата и ноктите, спречува рак на дојка!

Консумирајте само неколку сурови семки од тиква еден месец и гледајте како брчките исчезнуваат од вашето лице

 

Семките од тиква се исклучително здрави. Тие содржат: цинк и калциум, калиум и селен, магнезиум и натриум, железо и магнезиум, фосфор. Покрај тоа, тие содржат витамини Б, А, Е, Ц, К, Д и разни киселини.

Најздраво е да јадете сурови семки од тиква, бидејќи термичката обработка ја уништува целата нивна вредност.

Доколку немате проблем со телесната тежина, дозволено е да јадете до 100 грама семки од тиква на ден, а ако страдате од прекумерна тежина, ограничете се на 30 грама дневно внесување на семе.

Семките од тиква можат да ви помогнат да изгубите вишок килограми. Тие содржат голема количина на растителни влакна кои ги чистат цревата, ја нормализираат работата на столицата и го забрзуваат метаболизмот, што придонесува за поинтензивно согорување на калориите.

Бидејќи се многу калорични, семето од тиква не се препорачува во вечерни оброци. Но, ако страдате од несоница, нутриционистите ве советуваат да ширите парче леб со мед еден час пред спиење и да додадете семе од тиква. Ова ќе помогне да се смири нервниот систем и да се даде на телото одмор.

Еве што се случува со организмот ако јадете семе од тиква секој ден!

 1. Вашето расположение значително ќе се подобри
 2. Ќе го зајакнете имунитетот
 3. Ќе имате нормална и редовна столица
 4. Ќе се ослободите од надуеност
 5. Притисокот ќе се врати во нормала
 6. Ќе ги зацврстите коските
 7. Проблемите со простатата ќе исчезнат
 8. Семките од тиква се вистинското гориво за нормален и квалитетен раст на косата и ноктите
 9. Тие го намалуваат ризикот од рак на дојка
 10. Нормализирајте го шеќерот во крвта
 11. Тие протераат паразити од цревата
 12. Тие го намалуваат чувството на гадење

Народен рецепт за исфрлање на паразити и токсини од цревата:

Потребно е: 100 грама семе од тиква; 150 мл топло млеко.

Примена: Сомелете семки од тиква и изедете ги „суви“ веднаш штом ќе станете. Потоа испијте 150 мл млако млеко. По еден час, ќе почувствувате потреба да ги испразните цревата.

Изведете го овој третман пет дена. Бидејќи црвите можат да се „вратат“ и повторно да се развијат во цревата, повторете го овој третман за еден месец.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote