in

Евертон ќе добие нов стадион!

Власите на Ливерпул му ја дадоа посакувнаата дозвола на тимот Евертон за изградба на нов стадион. Вредноста на стадионот се проценува во висина од 500 милиони евра. Стадионот се предвидува да има капацитет од 53 илјади седишта и ќе биде изграден со најсовремените технологии.

Од клубот претпоставуваат дека изградбата ќе трае три години, а ќе започне ова лето. „Карамелите“ се основани во далеќната 1878 година, а на сегашниот стадион, популарниот „Гудисон Парк“ играат од 1892. Главна причина за напуштање на „Гудисон“ е капацитетот помал од 40 илјади седишта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote