in

Европски земји каде животот се враќа во нормала!

Иако коронавирусот не го олабавува зафатот, а новите соеви ги доведуваат во прашање резултатите од вакцинацијата, некои земји ги олабавија строгите епидемиолошки мерки и им дадоа на своите жители допир на „нормалноста“. Англија отвори училишта и домови за стари лица, Израел – апсолутен шампион во вакцинацијата – отвори спортски сали, концертни сали, кафулиња и ресторани (за вакцинираните), додека вистинска, права забава беше организирана во Амстердам.

Зиго Дом, најголемата концертна сала во Амстердам, во која има 17 000 луѓе, собра 1.300 луѓе кои свиреа на музика на познати диџеи.

Публиката беше дел од внимателно испланиран истражувачки проект. Нивните движења и контакти беа следени преку значки што ги носеа на вратот, со цел да се утврди како може повторно да се организираат вакви настани.

Сите гости мораа да направат негативен тест за круна не постар од 48 часа и беа поканети да бидат тестирани пет дена по настанот, пренесува Ројтерс.

Гостите беа поделени во шест групи, од кои секоја имаше различни упатства за физичко растојание и носење маски, како и слобода за движење низ салата.

Препораките за можно ослободување на бравата во наредните месеци ќе зависат од резултатите на оваа, прва вистинска забава по една година.

Концерт за вакцинираните

На другиот крај на континентот, стотици луѓе вакцинирани против коронавирус присуствуваа на концерт на отворено организиран од градската администрација на Тел Авив во петокот, што е прв ваков концерт од избивањето на пандемијата.

Танцувајќи на трибините, околу 500 ентузијастички посетители со заштитни маски го следеа концертот на израелскиот поп-пејач Иври Лидер на фудбалскиот стадион Блумфилд, кој вообичаено прима до 30 000 гледачи.

За да влезат на стадионот, посетителите требаше да покажат потврда од израелското Министерство за здравство дека ги примиле и двете дози вакцина Фајзер/Бионтек. Израел, каде повеќе од половина од населението ја прими барем првата доза на вакцини против коронавирус, постепено се повлече од третиот карантин на почетокот на февруари.

Во моментов пристапот до културни настани, спортски сали и хотели е достапен само за оние кои имаат потврда за вакцинација.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел е првата земја во светот што излезе од пандемијата на коронавируси благодарение на брзата и ефикасна кампања за вакцинација.

Нетанјаху за Fox News изјави дека може да се оди во ресторани, театри, спортски настани со зелен пасош, проценувајќи дека еврејската држава во голема мера ја завршила пандемијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote