in

Првата вечер на Евровизија – Хрватска, Македонија и Словенија без финалиња!

По две години, Евровизија започна со Првото полуфинале. Норвешка, Израел, Русија, Азербејџан, Малта, Литванија, Кипар, Шведска, Белгија и Украина се земјите кои успеаја да се пласираат во финалето. Овие 10 земји ќе имаат можност да настапат во сабота, на 22 мај.

Полуфиналето започна во 21 часот по локално време во арената „Ахој“ во Ротердам, а го отвори последниот висок победник на Евровизија Данкан Лоренс со неговиот сингл „Почувствувај нешто“.

Имаше 16 земји – Хрватска, Малта, Литванија, Словенија, Русија, Шведска, Австралија, Македонија, Ирска, Кипар, Норвешка, Белгија, Израел, Романија, Азербејџан и Украина.

Прикажани се и делови од изведбата на еден дел од директните финалисти.

Беа претставени делови од песните на претставниците на Италија, Германија и Холандија, а нивните настапи во целост ќе бидат достапни на официјалниот канал на YouTube на натпреварот по преносот.

Десет изведувачи од двете полуфинални вечери кои постигнуваат најмногу поени се пласираат во финалето.

Водители на програмата беа телевизиската личност Шантал Јансен, водителот и пејач Јан Смит, двократниот холандски претставник на Евровизија (1998 и 2007 година) Едсилија Ромбли и YouTube sвездата Ники де Јагер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote