in

Форматите во Формула 2 и Формула 3 се менуваат!

SAKHIR (BH), 04-08 April 2018: GP Bahrain 2018 Bahrain International Circuit. Louis Deletraz #20 Charouz Racing System. © 2018 Sebastiaan Rozendaal / Dutch Photo Agency

F2 и F3 нема повеќе да имаат трки за време на истиот викенд, туку ќе има одредени промени во првенствата. Идеата е и двете натпреварувања да имаат по 3 трки на еден викенд и сите ќе бидат помошни серии за F1. Но беше невозможно да се направат по 6 трки за еден Гран При викенд, па се одлучија и двете шампионати да имаат по 3 трки во 2 различни викенда.

HUNGARORING, HUNGARY – AUGUST 04: Mick Schumacher (DEU, PREMA RACING) leads Nobuharu Matsushita (JPN, CARLIN) and Sergio Sette Camara (BRA, DAMS) at the start of the race during the Hungaroring at Hungaroring on August 04, 2019 in Hungaroring, Hungary. (Photo by Joe Portlock / LAT Images / FIA F2 Championship)

Со носењето на повеќе трки во календарот на F2 и F3, им се олеснува на возачите, односно нема да има потреба да патуваат како што тоа беше случај во минатото. Со тоа ќе се намалат и трошоците на тимовите и ќе се привлечат повеќе фанови на спортот. Следната сезона ќе гледаме 24 трки во Формула 2, кој ќе бидат одржани во 8 Гран При викенди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote