in

Facebook го забрани негирањето на Холокаустот!

Facebook, на своите страници го забрани негирањето на холокаустот, нагласувајќи дека се загрижени за подемот на антисемитизмот во светот.

„Ако луѓето пребаруваат за Холокаустот на Facebook, ќе започнеме да ги насочуваме кон веродостојни извориза да добијат точни информации„ рече Марк Цукенберг во понеделникот.
Тој истакна дека често се двоуми помеѓу заштитата на слободата на говорот и ограничувањето на говорот на омраза.
„Да се повлече граница помеѓу она што е и она што не прифатливо, не е лесно но со моменталната состојва во светот ова е вистинскиот баланс„ рече тој.

Facebook минатата недела објави дека ќе ја отстрани секоја содржина што отворено го поддржува Q-ANON, теорија на заговор популарна на денешницата, која тврди дека со светот управуваат сатански педофили.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote