in

Facebook ја „деблокира“ страницата на францускиот град, која беше блокирана поради името!

Facebook ја затвори страницата на еден француски град, а неговиот градоначалник се обиде да ја искористи ситуацијата за промовирање на градот, па го покани првиот човек на Facebook во Франција, Марк Цукерберг да оствари туристичка посета.

Невозможно е да се следи купот содржина што се објавува на социјалните мрежи, па затоа се користи вештачка интелигенција за да се спречи ширењето на несоодветна содржина. И, се разбира, не е совршен и непогрешлив, а грешките често се случуваат поради неразбирање на контекстот на одредени соопштенија или, на пример. имиња на страници.

Ова е токму она што се случи со местото на францускиот град каде се наоѓа историската тврдина, но се чини дека е подобро познато по своето име отколку по таа зграда. Градот се вика Bitche, а неговата официјална страница на Facebook е Ville de Bitche, затоа не е потребно да се објаснуваат причините поради кои алгоритмите на Facebook ја блокираа страницата на градот.

Градоначалникот Беноа Кефер рече дека страницата е блокирана на 19 март за наводно кршење на правилата на социјалните мрежи, наведувајќи како „погрешно толкување“. Во соопштението за печатот, тој истакна дека примерот со неговиот град, односно бришењето на страницата, укажува на ограничувањата и недостатоците на алатката за модерирање што ја користи Facebook.

Откако ја контактираа таа социјална мрежа и им објаснија дека се работи за грешка, Facebook брзо ја врати страницата на интернет. Со градоначалникот беше контактиран претседателот на францускиот оддел на таа социјална мрежа и тој лично се извини за непријатностите. Кефер го прифати извинувањето и се обиде да ја искористи целата ситуација за туристичка промоција на своето место со покана на првиот човек на Facebook во Франција, но и на Марк Цукерберг да го посети Bitche за да ги открие сите убавини на „овој град“, објави BBC.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote