in

ФАЈЗЕР ОДИ ВО ПОСЛЕДНАТА ФАЗА НА ПРОВЕРКАТА: Како ќе се дистрибуира вакцината ширум светот?

Вакцината Фајзер мора да се дистрибуира на минус 70 степени Целзиусови.

Американската фармацевтска компанија Pfizer започнува со пилот програма за дистрибуција на експерименталната вакцина против Covid-19 во четири американски држави, обидувајќи се да најде решение за ефикасна масовна дистрибуција на вакцината што ќе треба да се чува во специјални ладилни уреди на ултра ниски температури.

Вакцината против Covid – Pfizer ќе мора да се транспортира и чува на минус 70 степени Целзиусови.

„Се надеваме дека оваа пилот-програма ќе послужи како модел за другите американски федерални држави и странски влади кои се подготвуваат да спроведат ефективна програма за вакцинација против Covid-19“, објави седиштето на Фејзер во NewYоrk, објави Ројтерс.

Во програмата за дистрибуција на пилоти, вакцината ќе биде транспортирана во Тексас, Ново Мексико, Рода Ајленд и Тенеси.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote