in

Неколку ФАКТИ кои веројатно не сте ги знаеле!

1.Некои луѓе имаат една коска повеќе во зглобот на ногата. Коската се вика fabella и се наоѓа на задната страна на зглобот.

2.Астероид од 30 метри за малку би ја удрил Земјата. Во Јануари 2017, астероди поминал на само 1/5 од далечината на Земјата со месечината. Научниците го откриле 2 дена пред неговото поминување.

3.Во универзитетот Харвард има книга што е направена од човечка кожа.

4.Луѓето од Нова Англија во 19тиот век мислеле дека туберкулозата ги трансформира луѓето во вампири.

5.Богомолката го јаде својот партнер после парењето.

6.Популацијата на кокошки е повеќе од два пати поголема од популацијата на луѓе. Има околу 8 милијарди луѓе на светот а кокошките се 19 милијарди.

7.Секогаш ја гледаме само едната страна на месечината. Иако таа ротира околу својата оска, таа ротација се совпаѓа со орбитирањето околу Земјата.

8.Кучињата можат да разберат повеќе од 250 зборови и гестови.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote