in

Тој ја компонирал првата композиција на само 12 години! Прочитајте повеќе ФАКТИ за БЕТОВЕН!

1.Бетовен бил приморан да го напушти училиштето на 11 годишна возраст за да го одржува семјството. Поради ова тој никогаш не научил да множи и да дели.

2.Бетовен ја објавил својата прва композиција на 12 години.

3.Бетовен добивал лекции од Јозеф Хајдн (друг познат композитор).

4.Месечевата соната била посветена на неговата студентка и воедно љубовен интерес – Julie Guicciardi.

5.Месечевата соната е негово најпознато дело, но тој ја знаел по името Пиано соната бидејќи новото име го добила 5 години по неговата смрт.

6.На 25 години, слухот на Бетовен почнал да се намалува, на 46 тој станал целосно глув.

7.Тој е првиот музичар кој примал плата за да компонира по негова желба.

8.И по губењето на слухот тој продолжил со пишување на композиции.

9.На смртната постел неговиот другар му донел вино по што тој рекол: „Штета, штета, го донесе прекасно“. Тоа се неговите последни зборови.

10.Голем број од неговите дела и ден денеска се користат во холивудските филмови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote