in

Што?Што?

Во димот од цигарата има околу 4,000 хемикалии! Прочитајте повеќе факти за цигарите!

1. Во светот има над 1.3 милијарди пушачи според Светската Здравствена Организација.

2. Пушењето е причина за смрт на 8 милиони луѓе годишно. Тоа значи дека смрт поврзана со цигарите се случува на секои 5 секунди во светот.

3. Просечно пушењето крати 13 години од животот на еден човек.

4. Освен опасноста за рак на бели дробови, други опасности од пушењето се рак на крвта, простата, желудникот, бубрези и други заболувања.

5. Пушењето го зголемува ризикот од срцев удар до 400%.

6. 10 милиони цигари се купуваат во светот секоја минута.

7. Просчната цигара има 8-9 милиграми никотин во неа.

8. Во димот од цигарата има околу 4,000 хемикалии.

9. Според СЗО половина од пушачите умираат како последица од пушењето цигари.

10. Статистиката покажува дека 5.6 милиони деца што моментално живеат во САД ќе умрат од болести поврзани со пушењето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote