in

Неколку интересни факти за диносаурусите!

1. Не сите диносауруси биле огромни. Имало диносауруси кој биле во големина на една кокошка.

2. Диносаурусите живееле на сите континенти. Научниците имаат пронајдено фосил и во Белгија.

3. Најголемиот диносаурус кој одел на земјата бил аргентиносаурусот и достигнувал висина од 40 метри.

4. Диносаурусите исчезнале пред 66 милиони години.

5. На луѓето им се познати 700 видови на исчезнати диносауруси.

6. Најбрзиот диносаурус во тоа време можел да трча со брзина од 60 километри на час.

7. Најстар диносаурус кој некогаш бил пронајден е Салтопусот и се верува дека живеел пред 245 милиони години.

8. Прв пат диносаурус бил откриен во Северна Америка во 1854та година од страна на Фердинанд Вандивир Хајден.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote